Zakup drzewka bonsai jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem i to nawet dla tej osoby, która ma pewne doświadczenie w jego pielęgnacji. Trzeba bowiem liczyć się z faktem, że – używając poetyckiej przenośni – drzewko to jest bardzo „plastyczne”, a jego ostateczna forma zależeć będzie od jego hodowcy.

Logistyka – wróg drzewek bonsai

W przypadku drzewek bonsai ceny może być naprawdę zaporowa. Historia zna sytuacje, gdy takie drzewka sprzedawano za nawet i milion dolarów. Oczywiście mowa tu o roślinach, które były pielęgnowane przez lata i to przy pomocy najlepszych środków, w tym nawozów. Na szczęście w polskich sklepach ogrodniczych można je kupić dużo taniej, aczkolwiek nie są to drzewka z Japonii.

Tak, większość spotykanych w polskich sklepach drzewek bonsai została wyhodowana w Polsce. Wynika to z faktu, iż ich sprowadzanie z Japonii nie ma (od strony ekonomicznej) żadnego sensu. Wyjątkiem są oczywiście rośliny o nieprzeciętnym wyglądzie i wyjątkowej historii. Niestety, takich drzewek jest mało, a ich nabycie na ogólnodostępnym rynku jest raczej niemożliwe.

Pień, który ma wartość

Na ogólną cenę bonsai wpływ ma również ukształtowanie jego pnia. Jeśli jest ono delikatne, cienkie i osłabione, to świadczy to raczej o nieodpowiedniej opiece lub też o wcześniejszym uszkodzeniu drzewka przez osoby postronne. Najdroższe drzewka to te, które wyróżniają się mocnym, grubym pniem i rozbudowanym systemem korzeniowym.

Grubość i długość pnia świadczy też o wieku samej rośliny. Jeśli pień jest potężny i wysoki, to drzewko to może mieć nawet kilkaset lat. Naturze znane są przypadki drzew bonsai, których wiek określano nawet na 800 lat. Oczywiście tak stare okazy można znaleźć jedynie w „kolebce” tych drzew, czyli na terytorium Wysp Japońskich.

Śpiesz się powoli, czyli jak rośnie bonsai?

W przypadku drzewek bonsai ceny zależą również od tego, jak wiele czasu poświęcono wybranym okazom. Jeśli na pniu znajdują się charakterystyczne cięcia, to najprawdopodobniej są to ślady po jego przycięciu. Często robi się tak, by uzyskać w miarę równy i ciekawie wyeksponowany pień. Drzewko może też nosić ślady zbyt intensywnego odżywiania, które – w teorii – ma doprowadzić do jego szybszego wzrostu.

Trzeba pamiętać, że ślady te (a znawca może je łatwo dostrzec) mogą istotnie wpłynąć na obniżenie finalnej wartości drzewka. Reasumując, bonsai jest rośliną, która zdecydowanie nie lubi pośpiechu. I właśnie dlatego warto ją poznawać powoli i z pewną dozą szacunku. Tylko wtedy odwdzięczy się ona przepiękną i wyjątkową formą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.