Całometalowe czujniki indukcyjne charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, a także odpornością na pola magnetyczne. Cenione są też za szczelność oraz wysoką częstotliwość przełączania do szybkich zmian stanu wyjściowego. Są to podstawowe zalety tego typu czujników indukcyjnych.

Zasady działania całometalowych czujników indukcyjnych

Warto wiedzieć o tym, że czujniki indukcyjne działają na zasadzie zmiany swego pola elektromagnetycznego wskutek przemieszczania metalowego elementu. Trzeba dodać, że zmienne pole magnetyczne wytwarzane przez czujnik powoduje, że w przewodniku płynie prąd wirowy. Powoduje to zmianę parametrów drgań. Efektem tego jest to, że zmniejsza się ich amplituda, a także częstotliwość. Okazuje się, że całometalowe czujniki indukcyjne mogą być zasilane prądem stałym, ale też zmiennym.

Jak się okazuje, czujniki zbliżeniowe indukcyjne są najczęściej stosowanymi czujnikami pośród czujników zbliżeniowych, o czym mało kto wie. Stosowane są przeważnie w aplikacjach, gdzie wymagane jest wykrycie obecności metalowego elementu w małej odległości od czujnika. Niewątpliwą zaletą całometalowych czujników indukcyjnych jest to, że są odporne na trudne warunki przemysłowe. Mowa tu nie tylko o wysokiej temperaturze, ale też o ciśnieniu. Pewne modele wytrzymują też agresywne chemiczne środowiska, co jest cenione w niektórych branżach.

Czujnik indukcyjny – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć o tym, że czujnik indykcyjny może być ekranowany oraz nieekranowany. Ten pierwszy ma pole magnetyczna, które kierowane jest tylko w kierunku czoła sensora. W jego przypadku czujnik wykrywa obiekty, które zbliżają się do niego od tej strony. Natomiast czujnik indukcyjny nieekranowany nie ma ekranu wokół cewki, co powoduje zwiększony zasięg od wersji standardowej, czyli ekranowanej.

Warto wiedzieć, że generowane pole przez czujnik nieekranowany rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach. Umożliwia to detekcję obiektów metalowych zbliżających się też z boku do czoła czujnika, a nie jedynie tych, które znajdują się od razu przed czołem.

Co warto wiedzieć o czujniku indukcyjnym?

Warto wiedzieć, że czułość czujnika indukcyjnego podawana jest w kartach katalogowych, przeważnie w odniesieniu do modelów zrobionych z żelaza. Co istotne, stal nierdzewna, mosiądz, miedź czy aluminium nierzadko słabiej wpływają na czujnik. Bardzo istotne jest to, żeby był on wytrzymały.

Czujnik indukcyjny najlepiej zakupić w renomowanym sklepie. Powinien być objęty gwarancją przez co najmniej kilka lat.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Całometalowe czujniki indukcyjne.

Comments are closed.