Seniorzy często chcieliby nauczyć się obsługi sprzętu, dzięki któremu mogliby komunikować się z rodziną i znajomymi na odległość. Choć początkowa nauka może być nieco trudna, na pewno każdy starszy, aczkolwiek otwarty człowiek da radę obsłużyć laptopa. Jednak na naukę potrzeba nieco czasu. Jak więc nauczyć emeryta korzystania ze sprzętu i jakie laptopy Warszawa najlepiej wybrać? Sprawdźmy.

Cierpliwość jest konieczna. Tłumaczmy spokojnie

Starszemu człowiekowi, zwłaszcza takiemu, który dotąd nie używał żadnych sprzętów podobnych do komputera, bardzo trudno będzie nauczyć się obsługi laptopa. Jednak jeśli będziemy tłumaczyć cierpliwie, wszystko pokazując i wyjaśniając wszelkie funkcje, pójdzie ona lepiej. Warto też zapisywać dokładnie instrukcje, co trzeba zrobić w danej sytuacji.

Powinniśmy zacząć naukę od pokazania, w jaki sposób włączyć laptop, a później przejść do wyjaśniania funkcji niektórych przycisków na klawiaturze. Zanim w ogóle przejdziemy np. do wyświetlenia wyszukiwarek czy mediów społecznościowych, pokażmy wszystkie podstawowe działania dostępne bez internetu. Dopiero gdy senior zrozumie funkcjonowanie wszelkich pasków i managerów zadań, możemy przejść dalej.

Wiadomo, że senior może początkowo nie rozumieć nawet podstawowych rzeczy. Zamiast więc się irytować, musimy zrozumieć, iż ktoś, kto wychowywał się w czasach, w których nie było dostępu do laptopów, ma prawo nie wiedzieć, jak to działa i potrzebuje więcej wytłumaczeń niż my. Powtarzajmy zatem kilkukrotnie daną czynność, tłumacząc, po co się ją robi i pytajmy, czy emeryt rozumie.

Prosty model laptopa

Dla początkujących potrzebny będzie prosty w obsłudze model, najlepiej ze starszym oprogramowaniem. Warto zastanowić się nad tańszym laptopem, który idealnie nada się jako trening dla seniora. Wystarczy taki, który posiada podstawowe funkcje i ma możliwość połączenia się z internetem.

Dzięki swej prostocie laptop będzie lepiej rozumiany przez seniora. Tym bardziej, jeśli ma być używany tylko w prostym celu, np. korzystania z Facebooka.

Laptop dla seniora: Laptopy Warszawa

Seniorzy nie mają takiego wzroku jak młodzież. Dlatego też potrzebują wysokiej rozdzielczości i dużego monitora. Sklepy oferujące laptopy Warszawa mają także te przystosowane dla emeryta. Znajdziemy mnóstwo sprzętów, które będą idealne dla seniora do nauki.

Zadbajmy także o dobre oświetlenie laptopa, żeby nie męczyć oczu starszej osoby. Myszka czy klawiatura powinny być ergonomiczne, a literki duże, tak żeby były widoczne. Pamiętajmy, że zwłaszcza osoby po 70. mają słaby wzrok i nie dojrzą malutkich literek. Dostosujmy więc też czcionkę pod tym kątem, żeby nasz dziadek, albo babcia, spokojnie mogli odczytać wiadomości i na nie odpisywać. Dzięki temu nauka będzie zdecydowanie prostsza, użytkowanie łatwiejsze, a sam sprzęt wyda się od razu bardziej przystępny. Postarajmy się najlepiej, jak umiemy pomóc seniorowi obsługiwać nowy laptop.

Dla osób starszych często bardzo ważna jest możliwość kontaktowania się z bliskimi. Zresztą nowa umiejętność, to zawsze powód do dumy. Zatem nie zwlekajmy i czym prędzej nauczmy seniora korzystać z komputera. Pamiętajmy, aby wszystko dokładnie tłumaczyć i w razie potrzeby wyczerpująco odpowiedzmy na każde pytanie. Dzięki temu możemy pomóc naszemu bliskiemu stać się bardziej nowoczesnym i mieć kontakt z technologią. Wielu z emerytów chciałoby umieć obsługiwać laptop, lecz wstydzi się o tym wspomnieć wnukowi. Zapytajmy zatem, czy nasza babcia albo dziadek nie chcieliby mieć własnego laptopa, żeby móc do nas napisać. Sprawimy im tym na pewno ogromną przyjemność, a jeśli damy radę nauczyć dziadków obsługiwania laptopów, przyczynimy się do tego, że poczują się bardziej potrzebni i będą na bieżąco z ważnymi dla nich rzeczami. W razie potrzeby zawsze będą mogli użyć laptopa, np. żeby obejrzeć zdjęcia dodane przez rodzinę na Facebooka czy złożyć znajomym życzenia.

Comments are closed.