Przeszczep włosów to procedura, która umożliwia poprawę wizualną fryzury przez jej zagęszczenie i uzupełnienie ubytków, jakie powstają na głowie. Najczęściej ich przyczyną są predyspozycje genetyczne, czy rezultat doznanego urazu mechanicznego, napromieniowania skóry, poparzenia. Niekiedy przerzedzenie włosów jest rezultatem przebytej choroby, zmian hormonalnych, przyjmowanych leków. W wielu sytuacjach można zahamować proces łysienia i poprawić kondycję fryzury właśnie dzięki nowoczesnym metodom przeszczepu włosów. Pojawia się jednak pytanie o przeprowadzenie tej procedury. Czy jest ona bolesna? Czy powoduje jakikolwiek dyskomfort u pacjenta?
Na czym polega przeszczep włosów?
Nowoczesne metody transplantacji włosów skupiają się na takim przeprowadzeniu zabiegu, aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujące rezultaty i przy tym nie powodować konieczności poddawania się przez pacjenta długotrwałej rekonwalescencji. Omawiany zabieg medycyny estetycznej wymaga zastosowania mikronarzędzi, które umożliwiają wykonanie całej procedury w precyzyjny sposób. Ich ostre elementy ułatwiają nacięcie skóry, a narzędzie o tępym zakończeniu pozwala na uchwycenie graftu i jego ekstrakcję bez uszkodzenia struktury mieszka włosowego.
Pobrane cebulki włosów są następnie przechowywanie w warunkach o odpowiedniej temperaturze i wilgotności w oczekiwaniu na dalszy etap, czyli ich przeszczep. Są umiejscawiane w niewielkich, wykonanych wcześniej otworach na skórze głowy. Co ważne, nowoczesne metody zabiegowe minimalizują ryzyko uszkodzenia tkanek znajdujących się wokół obszaru poddawanego tym procedurom.
Czy w trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie?
Zabieg polegający na pobieraniu mikroszczepów włosów do przeszczepu jest znany wśród wielu chirurgów na całym świecie. Wiąże się jednak z wykonywaniem nacięć i ingerencji w naskórek, aby pobrać wspomniane grafty oraz następnie zaimplementować je w obszar, na którym występują ubytki włosów.
W trakcie całej procedury pacjent pozostaje świadomy. Zarówno podczas pobierania graftów, jak i ich przeszczepu jest zatem u pacjenta zastosowane znieczulenie miejscowe. Z tego też powodu u niektórych osób powstają obawy o to, czy zabieg będzie dla nich bolesny oraz czy będą w trakcie jego przeprowadzania odczuwać jakikolwiek dyskomfort.
Dużą rolę odgrywają tutaj indywidualne predyspozycje pacjentów oraz ich subiektywne odczucia. Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek obawy związane z bólem, może porozmawiać o nich z lekarzem na wstępnej konsultacji.
Czy pacjentom towarzyszy ból podczas wykonywania przeszczepu?
Jak już zaznaczono wyżej, subiektywność odczuwania różnych dolegliwości jest kwestią bardzo indywidualną. Aby jak najbardziej zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, pacjenci otrzymują znieczulenie miejscowe zarówno podczas pobierania grafów, jak i ich późniejszego wszczepiania. Istnieje prawdopodobieństwo, że osoba poddająca się zabiegowi będzie odczuwać pewien stopień dyskomfortu, czy niewielkiego bólu. Warto o swoim samopoczuciu i dolegliwościach informować lekarza na bieżąco, na każdym etapie przeprowadzanej procedury. Najczęściej jednak nieprzyjemne doznania nie są powodem do tego, aby przerywać zabieg.
Czy w trakcie rekonwalescencji pacjentowi towarzyszy ból?
Metody zabiegowe stosowane w ramach medycyny estetycznej są nowoczesne. Do przeprowadzenia przeszczepu wykorzystywane są precyzyjne mikronarzędzia. Dlatego też w trakcie zabiegu chirurdzy starają się zminimalizować ingerencję w naskórek, a jednocześnie zwiększać efektywność transplantacji.
Nacięcia wykonywane w czasie przeszczepu są niewielkie, dlatego goją się stosunkowo szybko. Jeżeli występuje ból, przeważnie ma on łagodny charakter, a w jego zapobieganiu wystarczające są leki zalecone przez lekarza. Ponadto skóra w miejscu zabiegu może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Odpowiednia pielęgnacja i postępowanie zgodnie z zaleceniami chirurga przyspiesza rekonwalescencję.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o przeszczepie włosów i możliwościach tego zabiegu, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.
Comments are closed.