Coraz więcej osób myśli o budowie własnej nieruchomości. Dom jest marzeniem każdego, ale niestety nie wszystkich na to stać. Warto sobie uświadomić jak duże są to koszty.

Nowoczesna budowa domu

Zarobki w Polsce zazwyczaj nie pozwalają na nic więcej niż wzięcie kredytu hipotecznego, ale ta tendencja zaczyna powoli się zmieniać. Wartym uwagi materiałem budowlanym są dźwigary betonowe sprężone, które przyspieszają i ułatwiają budowę. Należy mieć na uwadze, że jeszcze kilkanaście lat temu mało kto o nich słyszał. Obecnie ciężko sobie wyobrazić postawienie dużej konstrukcji bez wykorzystania dźwigarów betonowych. Ogromna wytrzymałość sprawia, że obecnie jest to niezwykle istotny materiał budowlany. Niezwykłe właściwości i specjalne zbrojenie sprawiają, że dźwigary betonowe są niezastąpione w budownictwie. Warto również dodać, że są stosunkowo lekkie, dlatego nie powinno być żadnych problemów z tym, żeby przetransportować je na plac budowy. Prefabrykowane elementy nabierają w nowoczesnym budownictwie coraz większego znaczenia. Do zbrojenia wykorzystana jest zarówno stal zwykła, jak i sprężająca. Warto jednak zaznaczyć, że sprężająca posiada znacznie lepsze właściwości, dlatego jest też droższa. Oprócz tego firmy budowlane stosują często dźwigary dachowe oraz belki stropowe. Dzięki temu można zaoszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy, ponieważ czas budowy jest skrócony do minimum.

Jakie dźwigary wybrać?

Na rynku jest obecnie ogromny wybór producentów, którzy wykonują dźwigary, dlatego jest w czym wybierać. Warto jednak kierować się czymś więcej niż ceną, ponieważ nie jest to jedyne kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę. Czasami wystarczy dopłacić kilkaset złotych, żeby otrzymać prefabrykat, który będzie nawet kilka razy lepszy. Trwałość i wytrzymałość to podstawowe cechy dźwigarów betonowych. Można wyróżnić dźwigary jednospadowe oraz dwuspadowe. Ważny jest także przekrój, ponieważ biorąc go pod uwagę wyróżnia się dźwigary prostokątne i kwadratowe. Długość materiału może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów, natomiast waga oscyluje w granicach kilkudziesięciu ton. Zanim konstrukcja zostanie zalana betonem, stal jest dodatkowo naprężana, a to powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa się jej wytrzymałość. Stawianie nowoczesnych budynków przebiega sprawnie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów budowlanych. Dźwigary betonowe sprężone są wykorzystywane zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i drobnych prywatnych inwestorów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone.

Comments are closed.

zobacz