Tak jak we wszystkich sferach naszego życia istnieje zmienność mody, tak samo w przypadku roślinności uprawianej w mieszkaniach, trendy okresowo się zmieniają. Od kilku lat w licznych aranżacjach wnętrz o różnym przeznaczeniu, w tym użytkowym i mieszkalnym, wykorzystuje się palmy. Rośliny te wprowadzają egzotyczny klimat i wspomnienie lata do pomieszczeń. Nieodzownie kojarzą się z piaskiem złocistych plaż i lazurowym morzem. W modowych zielonych trendach powtarza się kilka topowych gatunków.

Subiektywny ranking popularności

Areka

Niewątpliwą królową popularności jest palma Areka. Swoją pozycję zawdzięcza nie tylko efektownemu pokrojowi, ale również zdolności oczyszczania powietrza. Roślina ma zdolność wychwytywania zanieczyszczeń oraz naturalnego nawilżania otworzenia. Dzięki temu tworzy unikalny, przyjazny zdrowiu mikroklimat w danym pomieszczeniu. Hodowla palmy nie jest skomplikowana. Roślina potrzebuje regularnego podlewania, dość wilgotnej gleby oraz częstego zraszania liści. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione światłem rozproszonym.

Palma kanaryjska

Daktylowiec kanaryjski znajduje się również na szczycie popularności. Roślina rośnie powoli, jednak z czasem może osiągnąć wysokość nawet czterech metrów. Jej rozłożysty pokrój wymaga dużych pomieszczeń, w tym przestronnych salonów i oranżerii. Liście u osobników dorosłych są bardzo długie i okazałe. Złożone są z kilkudziesięciu wąskich liści o szorstkiej powierzchni i brzegach. Daktylowiec wymaga nasłonecznionego stanowiska, bogatego w rozproszone światło. Nie toleruje nadmiaru wody, dlatego powinien być ostrożnie podlewany i zraszany.

Sagowiec wygięty

Trzecie miejsce na podium popularności zajmuje roślina, która choć nie jest palmą, często jest z nią mylona. Sagowiec to roślina pradawna, bardzo oryginalna w wyglądzie i dość łatwa w uprawie. Charakteryzuje się powolnym wzrostem. Część nadziemną stanowi kłodzina wraz pióropuszem pierzastych liści. W warunkach naturalnych kłodzina może dochodzić do kilku metrów wysokości, nadając roślinie bardzo efektownego wyglądu. Co ważne, na ogonkach liściowych znajdują się haczykowate kolce, którymi można się skaleczyć. Dodatkowo roślina jest trująca!

Efektowny wygląd

Choć w warunkach domowych, palmy kwitną niezmiernie rzadko, nie zraża to jednak rzeszy hodowców. Są to na tyle efektowne rośliny, że brak kwiatów nie ma większego wpływu na ich popularność.

Hodowla

Z racji tego, że palmy naturalnie występują w innych strefach klimatycznych, domowa hodowla powinna w jak największym stopniu nawiązywać do panujących tam warunków temperatury, nasłonecznienia i wilgotności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

zobacz