Legalna praca w Niemczech uprawnia do otrzymania dodatkowych świadczeń pozwalających podreperować domowy budżet. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej pobieranych dodatków jest Kindergeld. Co kryje się pod tą nazwą? Kto może skorzystać ze świadczenia? Jaką kwotę może przyznać niemiecki urząd? Sprawdź!

Dla kogo Kindergeld?

Kindergeld to zasiłek opiekuńczy wypłacany przez Familienkasse (Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych) osobom wychowującym dzieci. Comiesięczna pomoc materialna ma zapewnić małoletnim odpowiednie warunki materialne do rozwoju i nauki. Wysokość dodatku uzależniona jest przede wszystkim od liczby posiadanych dzieci. Maksymalnie może wynosić 235 € na każde dziecko.

Świadczenie przysługuje rodzicom mającym status nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego. Do tej grupy zaliczają się osoby zatrudnione w oparciu o niemiecką umowę,  pracownicy sezonowi, kontraktowi, osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce, osoby prowadzące za zachodnią granicą własną działalność gospodarczą.

Kindergeld na starsze dziecko

Standardowo świadczenie możesz pobierać do momentu, aż Twoja pociecha ukończy 18. roku życia. Jednak, w niektórych przypadkach, pełnoletność nie musi oznaczać wygaśnięcia praw do świadczenia. Kindergeld można pobierać dłużej w dwóch przypadkach:

  • do ukończenia 25 roku życia, jeśli dziecko nadal się kształci;
  • bez ograniczeń wiekowych, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Ubieganie się o zasiłek za minione miesiące

Niestety, nie każda osoba legalnie pracująca za granicą dobrze zna swoje prawa. Warto mieć świadomość, że możesz ubiegać się o wypłatę zaległego świadczenia (sześć miesięcy wstecz). Bariera językowa czy powrót do Polski nie muszą być przeszkodą. Nieocenioną pomocą w całym procesie są polskie firmy zajmujące się rozliczaniem podatków i pomocą w pobieraniu przysługujących świadczeń.

 

 

Comments are closed.

lelobos.pl eopia.pl live url